اخبار کارگری ایران

زیر آب رفتن و تعطیلی کارخانه‌های شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز در پی جاری شدن سیل

برپایه اظهار دبیر اجرایی خانه کارگر بندر امام، ابراهیم پیرایش، در سیل اخیر باعث تعطیلی کارخانه‌های شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز شده و کارگران زیادی بیکار شده و خانه‌شان را از دست داده‌اند. این مساله فشار معیشتی زیادی بر دوش کارگران خواهد گذاشت.

وی از تعطیلی کارخانه‌های شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز با مساحت ۸۰ هکتار  واقع در محور اهواز ـ اندیمشک خبر داده است. به گفته او، این شهرک صنعتی دست‌کم ۱۰ واحد تولیدی بزرگ دارد.

ابراهیم پیرایش مشکلات ایجاد شده برای کارخانه‌های روغن‌‌کشی را به از بین رفتن مزارع کلزا در خوزستان ربط داده است. وی معتقد است که کارخانه روغن‌کشی در شهرک صنعتی ناحیه ۲ که در جاده اهواز به اندیمشک واقع است، به همین علت تعطیل شده است. این در حالی است که حدود ۳۰۰ کارگر در این کارخانه مشغول به کار بوده‌اند.

لازم به ذکر است که کارگران بخش‌های مختلف در خوزستان، علی‌رغم آسیب‌هایی که از سیلاب متوجه خودشان شده است به کمک سیل‌زدگان استان خوزستان شتافته‌اند. در سیل اخیر کارگران زیادی در مناطق سیل‌زده و بخصوص در استان خوزستان بیکار شده‌اند و اغلب خانه‌های خود را از دست داده‌اند.

پیرایش در توضیح تعطیلی کارخانه‌های شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز، فشار معیشتی زیاد و جبران ناپذیری که بر کارگران وارد خواهد شد را یادآور شده است. وی همچنین گفته است که بیمه بیکاری فلسفه وجودی خود را در چنین شرایطی باید نشان داده و به سرعت فعال شود.

او در شرایطی از دولت در خواست کرده که تسهیلاتی را برای کارگران در نظر بگیرد و بودجه به آن اختصاص بدهد که دولت تاکنون هیچ اقدامی برای جبران خسارات وارد آمده بر کارگران انجام نداده است.

یادآوری می‌شود که در حال حاضر جمعیت وسیعی از کارگران مناطق سیل‌زده با خلاء بی‌درآمدی یا کم‌درآمدی مواجه هستند. همچنین با توجه به اینکه شهرک صنعتی شماره 2 اهواز در مسیر سیلاب قرار دارد، مسیرهای ورودی به آن و همچنین خیابان‌های داخلی شهرک دچار آبگرفتگی شده‌اند.

کشته شدن ۵ کارگر معدن چادرملو در تصادف خودرو حامل آنها و مصدوم شدن کارگری دیگر در تهران

 جریان تصادف ۲ دستگاه خودرو در جاده اختصاصی معدن چادرملو یزد، پنج کارگر این معدن جان خود را از دست داده‌اند. این حادثه در سی کیلومتری معدن چادرملو رخ داده است.

کارگران معدن چادرملو حادثه درگذشت ۵ نفر از همکارانشان را تسلیت گفته‌اند. کارگران معدن چادرملو ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های این کارگران اعلام کرده که آماده حمایت از خانواده‌های آنها هستند و در کنار بازماندگان این حادثه ایستاده است.

مصدومیت یک کارگر در ریزش تونل مترو تهران

روز چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه ۹۸، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، یک کارگر در تهران بر اثر گودبرداری غیراصولی دچار مصدومیت شد. برخی منابع دیگر خبر از ریزش تونل در حال ساخت تهران می‌دهند که موجب مصدومیت یک کارگر شده است.

مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران در همین رابطه گفته است که حوالی ساعت ۱۹ شب حادثه ریزش تونل مترو در حال ساخت به سامانه 115 اعلام و بلافاصله تکنسین‌های اورژانس به همراه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند.

خبرگزاری ایلنا نیز به نقل از مدیر روابط عمومی اورژانس تهران گزارش کرده است که یک کارگر ساختمانی در تهران بر اثر گودبرداری غیراصولی در نزدیکی مترو نواب دچار مصدومیت شده‌ است.

محمد درآبادی درباره انتشار خبری مبنی بر ریزش تونل مترو مدعی شدپ که خبر ریزش مترو صحت ندارد؛ بلکه در جوار مترو نواب یک مورد گودبرداری غیراصولی در حال انجام بوده که ریزش کرد و یک نفر نیز در این حادثه مصدوم شده است.

وی افزوده است که به دلایل نامشخص قسمتی از این تونل ریزش می‌کند که منجر به مصدومیت یک کارگر شده است. تکنسین‌های اورژانس این مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کردند.

افزایش نرخ بیکاری در پی بی‌توجهی به تبعات ناشی از سیل اخیر

هرچند که مطابق داده‌های مرکز آمار کشور، ایران از نرخ بیکاری بالای ۱۱,۷ درصدی رنج می‌برده، زیرساخت‌ها و سازه‌های غیر استاندارد و مدیریت ضیعف بحران در ایران، باعث شد تا سیل در مناطق مختلف کشور، نرخ بیکاری و شمار بیکاران را افزایش بدهد.

در یک ماه گذشته سیل بیشتر استان‌های ایران را درنوردیده و باعث خسارت‌های زیادی شده است. در این میان هیچ یک از مراکز رسمی آمار درستی از این ویرانی ها نداده‌اند. عمده کمک‌ها به سیل‌زدگان از سوی نهادهای مردمی صورت گرفته و هنوز نتوانسته حداقل امورات زندگی سیل‌زدگان را تامین کند.

بیشتر کشاورزان و کارگرانی که در استان‌های سیل‌زده شغل خود را از دست داده‌اند کارگران فصلی، ساختمانی و یا کشاورزی هستند که چون بیمه اشتغال ندارند از مقرری بیکاری محروم هستند.

بیکاری ناشی از سیل در معمولان و پلدختر

آنطور که دبیر اجرایی خانه کارگر استان لرستان، محمدحسن موسیوند در مصاحبه با ایلنا گفته است، پس از سیل در پلدختر و معمولان استان لرستان، در این دو شهرستان، هزار و ۳۰۰ کارگر فقط در حوزه ساختمانی بیکار و ۳۰۰ تن از آنها خانه و زندگی‌ خود را از دست داده و آواره شده‌اند.

وی همچنین به بیکار شدن ۴ هزار کارگر در سایر بخش‌های کارگری در دو شهر معمولان و پلدختر اشاره می‌کند.

وضعیت در شهرک صنعتی آق‌قلا

در استان گلستان و بخصوص در آق‌قلا آمار دقیقی از کارگران و کشاورزان بیکار شده، ارائه نشده است. در سیل اخیر، آق‌قلا که یک شهرک صنعتی است به زیر آب رفت. بر پایه اظهارات رسمی، در آق‌قلا حدود ۲۰۰ واحد تولیدی از چرخه تولید خارج شده و حدود ۵ هزار کارگر بیکار شده‌اند.

بحران بیکاری و تعطیلی مراکز تولیدی در خوزستان

یکی از تبعات بی تدبیری مسئولان کشور در مواجهه با بحران سیل، تعطیلی کارخانه نیشکر به دلیل بالا آمدن آب در استان خوزستان بوده است. منابع آگاه بعید نمی‌دانند که استمرار این وضعیت به بیکاری بیش از شش هزار کارگر در این مرکز تولیدی بینجامد؛ امری که می‌تواند نرخ بیکاری را باز هم افزایش بدهد.

بیکاری ۱۳۰۰ کارگر ساختمانی و ۴ هزار کارگر سایر صنوف در معمولان و پلدختر بر اثر سیل

به گزارش رسانه‌ها، محمد حسن موسیوند دبیر اجرایی خانه کارگر استان لرستان از بیکار شدن هزار و ۳۰۰ کارگر ساختمانی در دو شهرستان پلدختر و معمولان استان لرستان خبر داد. به گفته وی؛ ۳۰۰ نفر از این کارگران به کلی خانه و زندگی‌شان را هم از دست داده‌اند و علاوه بر بیکاری آواره نیز شده‌اند. این درحالی است که این تعداد فقط به کارگران ساختمانی بیکار شده که تحت پوشش بیمه بوده‌اند، اشاره دارد. موسیوند از بیکار شدن ۴ هزار کارگر در سایر صنوف و کارگاه‌های کوچک و مشاغل آزاد در دو شهر پلدختر و معمولان خبر داد.

خسارت‌ واحدهای تولیدی در شهرستان‌های گنبدکاووس، آق قلا، بندرترکمن و گمیشان و بیکاری بیش از ۳ هزار کارگر

روز یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان  گلستان با اشاره به خسارت سیلاب به واحدهای تولیدی و صنعتی استان گفت: «بعد از سیلاب و آب گرفتگی واحدهای تولیدی و صنعتی حدود سه هزار نفر در استان بیکار شده‌اند.»

وی درجریان  بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت کابینه روحانی از خسارت سیل به واحدهای تولیدی و صنعتی استان گلستان اظهار داشت: «سیلاب سبب خسارت‌ به همه واحدهای تولیدی در شهرستان‌های گنبد کاووس، آق قلا، بندر ترکمن و گمیشان شده است.»

وی با بیان اینکه ۲۵ درصد واحدهای صنعتی استان گلستان در شهرک صنعتی آق قلا مستقر هستند، خاطرنشان کرد: بیشترین خسارت حوادث اخیر مربوط در شهرک صنعتی آق قلا گزارش شده و سیلاب و آب گرفتگی واحدهای تولیدی و صنعتی نیز سبب بیکاری سه هزار نفر در این شهرک شده است.


نظر بگذارید