اخبار کارگری ایران

تجمع خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت صنعت خودرو آذربایجان

روز گذشته ۱۰ شهریورماه ۱۳۹۸، گروهی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت صنعت خودرو آذربایجان (آذویکو)، در مقابل ساختمان وزارت صنعت معدن و تجارت در تهران اقدام به برگزاری تجمع کردند.

معترضان دلیل تجمع خود را در اعتراض به گرانی قیمت‌های اعلام شده، عدم تحویل خودرو و نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، عنوان کردند.

شرکت آذربایجان خودرو برای فروش خودروهای ام‌جی از خریداران ثبت‌نام کرده است

تجمع کارگران کنتورسازی قزوین

روز دوشنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۸، شماری از کارگران کنتورسازی قزوین در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود، برای دومین روز متوالی در مقابل ساختمان استانداری قزوین، دست به تجمع زدند.

این تجمع در ادامه اعتراضات روز گذشته برخی از کارگران شرکت کنتورسازی شهر صنعتی البرز استان قزوین برای دریافت حقوق معوقه ۲۵ ماهه و سنوات شان است که این بار هم در مقابل استانداری قزوین جمع شده‌اند.

به گفته یکی از کارگران هیچ یک از مسئولان استان قزوین پاسخگوی درخواست آنان نبوده و حتی به آنان گفته شده که مشکل آنها باید از سوی مسئولان کشوری  رسیدگی و رفع شود و استانداری در این خصوص نمی‌تواند کاری انجام دهد.

صبح امروز کارگران این شرکت به همراه خانواده‌های خود مقابل استانداری قزوین تجمع کردند و از مسئولان تسریع در پیگیری مطالبات خود را خواستار شدند. در این تجمع کارگران با نصب ۲ بنر مقابل درب استانداری، شعار  « عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، زندگی کارگر روی هواست امروز» و «استانداری حمایت حمایت» سر داده‌اند.

مرگ و مصدومیت ۸ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار 

طی روزهای گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۸ کارگر در شهرهای اسلام آباد، شازند، بوکان، تهران و دیواندره دچار حادثه شدند. در این حوادث ۴ کارگر مصدوم شدند و ۴ کارگر دیگر جان خود را از دست دادند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

منابع کارگری در شهرستان اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه، از مرگ یک معدنچی در معدن سنگ «پشت بیره» بر اثر حادثه کار خبر دادند.

یک منبع کارگری با اعلام خبر درگذشت یک کارگر معدن سنگ «پشت بیره»، گفت: “روز شنبه ۹ شهریور ماه یکی از کارگران شاغل در معدن سنگ‌های تزئینی «پشت بیره» شهرستان اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه حین قواره کردن سنگ دچار حادثه شد و به دلیل شدت جراحات وارده جان باخت”.

سقوط از پشت بام کارگر ۵۰ ساله را به کشتن داد

روز گذشته کارگر ۵۰ ساله شازندی در هنگام کار کردن بر روی پشت بام منزلش از پشت بام سقوط کرد و جان سپرد .

“محمدعقیل سلگی” فرمانده انتظامی شهرستان شازند در تشریح این خبر  گفت: “در ساعت ۱۷ و ۲۲ دقیقه عصر روز گذشته با اعلام گزارشی به مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ مبنی بر فوت مردی در پی سقوط از پشت بام، بلافاصله واحدهای امدادی و انتظامی به محل اعزام شدند”.

وی اعلام کرد: “با حضور گشت کلانتری ۱۱ شهرستان شازند در محل حادثه مشخص شد مردی ۵۰ ساله در هنگام کار در منزلش، بر اثر سقوط ناگهانی از پشت بام جان خود را از دست داده است”.

این مقام انتظامی گفت: “جسد متوفی با تشکیل پرونده برای بررسی های لازم به پزشکی قانونی انتقال داده شد”.

سلگی در پایان با توصیه و هشدار به شهروندان از آنان خواست تا همواره با رعایت نکات ایمنی در مکان های پرخطر از وقوع چنین حوادث دلخراشی پیشگیری کنند.

مرگ یک کارگر بر اثر نقص فنی جرثقیل

فرمانده انتظامی بوکان از مرگ یک نفر بر اثر نقص فنی جرثقیل در این شهرستان خبر داد.

“مجید محبعلی” در تشریح این خبر گفت: “در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر فوت فردی در شهرستان بوکان بلافاصله تیم پلیس به محل اعزام شدند”.

این مقام انتظامی افزود: “با حضور ماموران در صحنه مشخص شد فردی با یک دستگاه جرثقیل در حال کار در ساختمان بوده که به علت نقص فنی، جک جرثقیل با راننده برخورد و بر اثر شدت ضربه، نامبرده در دم فوت شده است”.

فرمانده انتظامی بوکان در پایان گفت: “بازدید مستمر قطعات فنی خودرو توسط رانندگان امری است که می‌تواند در پیشگیری از بروز چنین حوادثی کارساز باشد.

مرگ کارگر ۲۲ ساله بر اثر سقوط در چاه آب

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران از سقوط یک کارگر ۲۲ ساله به داخل چاه آبی در کارگاه سنگ شویی شلوار و لباس خبر داد.

جلال ملکی گفت: “در ساعت ۱۳ و ۶ دقیقه ظهر امروز حادثه سقوط فردی در چاه در جاده امین آباد، خیابان مدرس به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی شهر تهران اعلام شد که بلافاصله ۲ ایستگاه به محل اعزام شدند”.

او افزود: “محل حادثه یک کارگاه سنگ شویی شلوار و لباس بود که در محوطه آن یک چاه به عمق ۳۰ متر وجود داشت که داخل آن آب بود”.

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران  گفت: “طبق گفته کارگران حاضر در محل جوانی برای برداشت ابزاری به داخل چاه رفته بود که در آن گرفتار شده بود”.

ملکی ادامه داد: “آتش نشان‌ها برای خارج کردن کارگر ۲۲ ساله افغانستانی به داخل چاه رفتند و توانستند آن را خارج کنند که متاسفانه جان خود را از دست داده بود.”

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران تاکید کرد: “در فصل تابستان تعداد حادثه دیدگان در چاه افزایش پیدا می‌کند که لازم است در حفر چاه از افراد دارای توانایی استفاده کرد”.

مصدومیت ۴ کارگر در دیواندره

۴ کارگر یک شرکت راه‌سازی، روز گذشته در شهرستان دیواندره در حین کار در یک خودرو پاترول دچار آتش‌سوزی شده و به بیمارستان منتقل شدند.

خودرو حامل این چهار کارگر به دلیل حمل ۳ کیلوگرم مواد ناریه در گونی منفجر شده است.

مواد آتش زا در مسیر انتقال، منفجر و پاترول دچار آتش سوزی شده و هر ۴ سرنشین خودرو جهت درمان به بیمارستان انتقال داده شدند.

شکایت و اعتراض کارگران روغن نباتی جهان در اداره کار زنجان نسبت به مطالبات و امنیت شغلی

بنا به گزارش دریافتی، روز یکشنبه ۱۰ شهریور ماه ۹۸، هشتاد کارگر باقی‌مانده از کارگران روغن نباتی جهان زنجان که طی یکسال گذشته به دلیل متوقف شدن فعالیت تولیدی کارخانه وضعیت شغلی نامعلومی دارند، با طرح شکایت در اداره کار شهرستان زنجان، پیگیر مطالبات صنفی خود شدند.

کارگران روغن نباتی جهان زنجان که بین ۱۰ تا ۱۸ سال سابقه کار دارند، یادآور شدند: «با گذشت ۶ ماه از سال جدید، ما کارگران که ۸۰ نفر هستیم، مطالبات مزدی مربوط به سال‌های ۹۳ تا شهریور ۹۸ خود را دریافت نکرده‌ایم. در عین حال موضوع شکایت ما مربوط به مطالبات سال ۹۳ تا ۳۰ مهرماه ۹۷ می‌شود. البته پیش از این نیز (سال ۹۷) در این خصوص به اداره کار طرح شکایت کرده بودیم. همچنین هریک از کارگران بیش از ۳۰ ماه مطالبات بیمه‌ای نیز طلبکارند.»

به گفته کارگران روغن نباتی جهان زنجان ، جدا از کارگران شاغل کارخانه روغن نباتی جهان، حدود ۴۰ نفر از کارگرانی که طی سه ماه گذشته به مرور توسط کارفرما اخراج شده‌اند نیز مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند.

به گفته این کارگران، کارگرانی که پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام توانستند حکم توقیف اموال کارخانه را برای دریافت طلب‌شان بگیرند به مرور اجازه ورود به محل کارشان از آنها سلب شد و این کارگران هم‌ اکنون بیکار شده‌اند.

در این کارخانه بزرگ تولید روغن در حال حاضر ۸۰ کارگر مشغول به کار هستند که با وجود داشتن مطالبات مزدی به دلیل متوقف شدن فعالیت خطوط تولیدی کارخانه، کاری برای انجام ندارند.

لازم به ذکر است که این کارخانه ظرفیت اشتغال حداقل ۳۰۰ کارگر دارد و برای فروش محصولات تولیدی خود مشکلی ندارد؛ بنابراین کارگران خواستار رسیدگی به مشکلاتی شده‌اند که امنیت شغلی آنها را به خطر انداخته است.

تداوم تجمعات اعتراضی کارگران شرکت جنگل شفارود و ضرب‌العجل کارگران هپکو

تجمع اعتراضی کارگران شرکت جنگل شفارود

کارگران شرکت جنگل شفارود روز یکشنبه ۱۰ شهریور ماه ۹۸ در اعتراض به بی تفاوتی مسئولان استان گیلان و شهرستان رضوانشهر اقدام به تجمع اعتراضی کردند. این تجمع کارگران بدنبال تجمعات اعتراضی دامنه‌دار آنها نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی‌شان صورت گرفت.

کارگران شرکت جنگل شفارود اعتراض خود را از روز شنبه ۲۶ مردادماه ماه آغاز کردند. مهم‌ترین خواسته آنها بازگشت به کار و پرداخت معوقات مزدی ۶ تا ۸ ماهه است که تا این لحظه پرداخت نشده است.

به گفته کارگران این شرکت،‌ آنها حدود ۲۷۰ نفر هستند که سال‌ها مسئولیت حفاظت از جنگل‌های مناطق تالش، رضوانشهر و ماسال را برعهده دارند. آنها به این موضوع معترضند که با ۱۵ سال سابقه کار و خدمت‌رسانی، کارفرما از ابتدای مردادماه جاری با اتمام قرارداد کاری همه آنها را از کار بیکار کرده است. همچنین قرار است این شرکت مسئولیت حفاظت از جنگل را به بخش خصوصی با نظارت اداره منابع طبیعی واگذار کند و در این بین با بلاتکلیف کردن این کارگران، نگرانی‌های شغلی برای آنها به وجود آورده‌ است.

ضرب‌العجل کارگران هپکو برای تحقق وعده وزارت صنعت معدن و تجارت

براساس گزارش دریافتی، کارگران کارخانه هپکو در ادامه اعتراضات خود نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی برای تحقق وعده وزارت صنعت معدن و تجارت مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت سهامداری شرکت ضرب‌العجل ۱۰ روزه تعیین کردند.

لازم به ذکر است که به دنبال اعتراضات دامنه‌دار کارگران کارخانه هپکو اراک نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت به کارگران تعهد داده که در کوتاه‌ترین زمان ممکن مهمترین خواسته کارگران که تعیین تکلیف وضعیت سهامداری هپکو است را مشخص کند.

کارگران کارخانه هپکو علاوه بر پرداخت حقوق معوقه، خواهان تعیین تکلیف با سهامداران شرکت و رسیدگی به تخلفات آنها، در روند خصوصی‌سازی و هیئت مدیره این سازمان به منظور ادامه تولید و تامین امنیت شغلی‌شان هستند.

مرگ ۶ کارگر در جرقویه اصفهان، بوکان، شازند و تهران

جان‌باختن ۳ کارگر در غار حسن‌آباد جرقویه

بنا به گزارش دریافتی،صبح روز یکشنبه ۱۰ شهریورماه ۹۸، سه کارگر حین کار در چاهی در غار حسن‌آباد جرقویه جان‌شان را از دست دادند. کارگران جان‌باخته ۳۲، ۳۴ و ۶۰ سال سن داشتند.

در همین رابطه، مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: «بیشترین احتمال علت فوت، مسمومیت با مونوکسید کربن و نبود اکسیژن و استفاده موتور برق است با این‌حال علت اصلی از طریق پزشکی قانونی اعلام خواهد شد.»

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با بیان اینکه دو نفر از کارگران حادثه ‌دیده نیز زنده ماندند، گفت: «یکی از آنها به صورت سرپایی درمان و دیگری به علت مشکلات تنفسی به یکی از بیمارستان‌های اصفهان انتقال داده شد. وی ادامه داد: «طبق گفته مصدومان حادثه، آنها در غار موتور برق روشن کرده بودند و بعد از مدتی سه نفر حالت بیهوشی پیدا کردند که ما نتوانستیم کاری برای آنها انجام دهیم.»

جان‌باختن راننده جرثقیل در بوکان

مطابق خبر منتشره از سوی خبرگزاری ایلنا، عصر روز دوشنبه ۱۱ شهریورماه ۹۸، یک راننده جرثقیل حین کار در ساختمانی در شهرستان بوکان به علت نقص فنی و برخورد جک جرثقیل با وی، مصدوم شد.

این راننده به علت شدت ضربه، در دم جان باخت. نیروهای اورژانس هنگامی که به محل حادثه رسیدند، با جسد بی‌جان او روبرو شدند.

مرگ کارگر ۵۰ ساله در اثر سقوط از پشت بام در شازند

روز دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸ کارگر ۵۰ ساله شازندی در هنگام کار کردن بر روی پشت بام منزلش از پشت بام سقوط کرد و جان سپرد. در محل حادثه مشخص شد مردی ۵۰ ساله در هنگام کار در منزلش، بر اثر سقوط ناگهانی از پشت بام جان خود را از دست داده است. جسد متوفی با تشکیل پرونده برای بررسی های لازم به پزشکی قانونی انتقال داده شد.

جان‌باختن کـارگر ۲۲ ساله بر اثر سقوط در چاه آب در تهران

روز دوشنبه ۱۱ شهریورماه یک کارگر ۲۲ ساله در اثر سقوط به داخل چاه آب در کارگاه سنگ شویی شلوار و لباس در تهران جان باخت. محل حادثه یک کارگاه سنگ شویی شلوار و لباس است که در محوطه آن یک چاه به عمق ۳۰ متر وجود داشت که داخل آن آب بود.

به گفته کارگران حاضر در محل، این کارگر برای برداشتن ابزاری به داخل چاه رفته بود که در آن گرفتار شد. تلاش برای نجات این کارگر تبعه افغانستان موثر واقع نشد و متاسفانه او جان خود را از دست داده بود.

یادآوری می‌شود که ایران در زمینه عدم رعایت مسائل ایمنی کار رتبه پایینی را به خود اختصاص داده است.

تداوم اعتصاب کارگران شهرداری سی‌سخت و اعتراض کارگران شهرداری‌های اردستان

اعتصاب کارگران شهرداری سی‌سخت در کهگیلویه و بویر احمد

بنا به گزارش دریافتی، روز یکشنبه ۱۰ شهریور ماه ۹۸، دهها تن از کارگران شهرداری سی‌سخت در کهگیلویه و بویر احمد در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدشان دست به اعتصاب زدند.

بر اساس این گزارش، ماموران امنیتی اقدام به پراکنده ساختن کارگران کردند. شایان ذکر است آخرین حقوقی که این کارگران دریافت کرده‌اند مربوط به نیمه دوم اسفند ۹۷ می‌باشد که آن هم با ۴ ماه تاخیر در تیرماه ۹۸ پرداخت شد.

کارگران شهرداری سی‌سخت در اعتراضات پی در پی خود خواستار دریافت دستمزد عقب افتاده خود هستند. این کارگران به جای پاسخگویی به درخواست‌شان نیروهای امنیتی را به سراغ‌شان فرستاده‌اند.

لازم به ذکر است که کارکنان شهرداری سی‌سخت اعم از کارگر و کارمند از پرداخت نشدن مطالباتشان در چند ماه گذشته به شدت معترضند. کارکنان شهرداری سی‌سخت در چند روز گذشته در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان از جمع آوری زباله‌های این شهر خودداری کرده و خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شده‌اند.

مردم سی‌سخت نیز خواستار احقاق حقوق کارکنان شهرداری، رسیدگی به مشکلات حوزه شهری و جمع آوری زباله‌ها توسط کارکنان شهرداری شدند. شهرداری سی‌سخت حدود ۹۰ پرسنل در حوزه‌های مختلف اداری و خدماتی دارد و محمد حسینی شهردار سی سخت از یک ماه پیش از سمت خود استعفا داد.

اعتراض کارگران شهرداری‌های اردستان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مزدی

همچنین گزارشی دیگر از مطالبات مزدی کارگران شاغل در شهرداری‌های اردستان خبر می‌دهد. در همین رابطه سرپرست شهرداری اردستان گفت: «این مجموعه ۴۱ میلیارد ریال به کارگران و پیمانکاران بدهکار است که تلاش داریم تا اول مهر سال جاری، بخشی از آن پرداخت شود.»

داود احمدی عصر یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸ در نشست با خبرنگاران افزود: «نبود درآمد کافی و وجود مطالبات کارگری موجب شده تا شهرداری نتواند ۱۲ میلیارد ریال، برابر سه ماه دستمزد نیروهایش را بپردازد.»

کارگران شهرداری‌های این شهرستان نسبت به این وضعیت معترض هستند.

Share: