بودجه سال ۹۹ با منابع غیرواقعی، بلوف بزرگ روحانی

 هم‌زمان با ارائه بودجه سال ۹۹ ، توسط حسن روحانی، در مقاله‌ای، بودجه پیشنهادی وی را یک بلوف خوانده است. این خبرگزاری نوشته است که طرح حسن روحانی، فوران آرزوها است.

بلومبرگ در ادامه گزارش خود می‌نویسد: «دولت‌ها همیشه و به ویژه در دوران‌های سخت، می‌خواهند احساس امید را در بین شهروندان‌شان پرورش دهند؛ اما بودجه‌ای که حسن روحانی روز یکشنبه ۱۷ آذر از آن رونمایی کرد، هیچ مبنای واقعی ندارد.»

بابی غوش، ستون نویس بلومبرگ که این گزارش را تنظیم کرده است، می‌افزاید: «عدد ۱۱۵ میلیارد دلار برای بودجه سال آینده که با نرخ رسمی دلار محاسبه شده، تخیل محض است. با نرخ واقعی دلار در بازار، بودجه پیشنهادی سال آینده ایران، ۳۷ میلیارد دلار است که شامل ۵ میلیارد دلار وامی می‌شود که وعده داده شده از روسیه دریافت خواهد شد و هنوز پرداخت آن نیز نهایی نشده است.»

بلومبرگ می‌نویسد: «حتی ممکن است با واکنش‌هایی که ریال ایران به روندهای اقتصادی نشان می‌دهد، رقم ۳۷ میلیارد دلار برای بودجه سال آینده، از این نیز کمتر شود. حسن روحانی همچنین می‌خواهد از طریق مالیات، ۱۳ درصد درآمد دولت را تامین کند؛ در حالیکه حقوق‌های کارمندان دولت را ۱۵ درصد افزایش می‌دهد.»

بخشی از درآمدهای پیش‌بینی شده لایحه بودجه سال ۹۹ ، درآمدهای مالیاتی است که در وضعیت بحران اقتصادی کنونی، افزایش ۱۳درصدی این درآمدها، غیر واقعی است.

بلومبرگ با یادآوری پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول مبنی بر کاهش دست کم ۹.۵ درصدی تولید ناخالص ملی ایران، می‌افزاید: «این بودجه در شرایطی ارائه می‌شود که نارضایتی، تنها به شرایط اقتصادی محدود نمی‌شود و معترضان خواستار آزادی‌های بیشتر سیاسی و برکناری روحانی و خامنه‌ای هستند و موج بعدی اعتراضات شاید چند هفته بعد آغاز شود.»

بنابراین،‌ در شرایطی که صادرات نفتی که بزرگترین منبع ارز خارجی دولت روحانی محسوب می‌شود، ۷۰درصد کاهش یافته، تضمین‌های روحانی که سایر بخش‌های اقتصادی، این کسری را جبران خواهند کرد، تنها یک بلوف و ادعای بی‌مصداق است.

Share: