تمدید نشدن قرارداد کارگران فصلی معدن طلای آق دره با شروع فصل سرد زمستان

بنا به گزارش منابع کارگری، تمدید نشدن قرارداد کارگران فصلی معدن طلای آق دره، بیکاری بیش از ۲۰۰ کارگر فصلی این واحد را به دنبال دارد.

به گفته کارگران معدن طلای آق‌دره، هر سال در فصل زمستان با مشکل تمدید نشدن قرارداد تعدادی از کارگران این معدن مواجه بوده و از یک ماه پیش نیز مجددا قرارداد کارگران فصلی این واحد معدنی تمدید نشده است.

کارگران فصلی معدن طلای آق‌دره در بهار هر سال فعالیت خود را آغاز می‌کنند و تا شروع سرد شدن هوا در فصل زمستان به همکاری خود با این واحد معدنی ادامه می‌دهند.

مشکلی که هر ساله این کارگران فصلی با آن مواجه هستند، بیکاری چندین ماهه فصل زمستان است، اما از آن مهمتر نگرانی کارگران برای بازگشت مجدد به کارشان در شروع بهار سال آینده می‌باشد.

کارگران فصلی معدن طلای آق‌دره با اشاره به این که سابقه کار کارگرانی که در این چند ماه بیکار می‌شوند بین یک تا ۱۰ سال است، می‌گویند:

«زمان بازگشت به کار این تعداد کارگر فصلی در بهار سال آینده است، اما تضمینی برای بازگشت به شغل‌شان از سوی پیمانکار پس از ایام بیکاری وجود ندارد.»

به گفته کارگران این معدن، کارفرما با این استدلال که سرد شدن هوا در فصل زمستان مانع از ادامه کار کارگران فصلی می‌شود، به قرارداد کاری آنها خاتمه می‌دهد؛ این در حالی است که در سایر واحدهای معدنی مجاور همچون معدن طلای زرشوران، کارگران حتی در سرمای فصل زمستان نیز کارشان را ادامه می‌دهند.»

معدن طلای آق‌دره در ۲۵ کیلومتری شهرستان تکاب واقع در آذربایجان غربی قرار دارد که یک منطقه سردسیری است، اما کارگران این واحد معدنی معتقد هستند که سرمای هوای امسال آن قدر شدید نیست که مانع ادامه کار و فعالیت کارگران شود.

کارگران معدن طلای آق‌دره و زرشوران به صورت شیفتی و شبانه‌روز مشغول کار هستند و روز جمعه ۱۰ بهمن ماه ۹۹، دو مینی‌بوس حامل کارگران این دو معدن در محور جاده روستای حسن‌آباد در شهرستان تکاب که یکی کارگران شیفت شب بود که به محل سکونت‌شان برمی‌گشت و دیگری کارگران شیفت صبح که سر کار می‌رفتند، با یکدیگر برخورد کردند.

در این حادثه ۱۰ کارگر معدن طلای آق‌دره و ۸ کارگر معدن طلای زرشوران دچار مصدومیت شدند که یکی از این کارگران که راننده سرویس بود جان خود را از دست داد.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *