بر خلاف اوکراین، روسیه می‌گوید به تعهد آتش‌بس موقت برای خارج کردن غیرنظامیان از آزوف‌استال وفادار بوده است. دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز پنجشنبه اطمینان داد که کریدورهای بشردوستانه برای خارج کردن غیرنظامیان باقیمانده در کارخانه فولاد آزوف در ماریوپل همچنان در حال کار هستند. وی همچنین با تکذیب هرگونه حمله نیروهای روسی به آزوف‌استال، تأکید کرد که ارتش روسیه به آتش‌بسی که مسکو روز چهارشنبه برای مدت سه روز در اطراف این سایت اعلام کرده، احترام گذاشته است.

سازمان ملل: کاروان بشردوستانه‌ای در راه ماریوپل اوکراین است

“مارتین گریفیتس” فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای اوکراین گفت که یک کاروان دیگر مشترک سازمان ملل و صلیب سرخ برای خارج کردن غیرنظامیان در راه کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپل است. این مقام ارشد سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی گفت: احتمالا این کاروان صبح جمعه به کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپل برسد. گریفیتس گفت: کاروان تا فردا صبح به آزوفستال می‌رسد، امیدواریم غیرنظامیانی را که هفته‌ها و ماه‌ها در آن جهنم تیره گرفتار شده بودند  به مناطق امن برسانیم. وی که در کنفرانس اهداکنندگان اوکراین در ورشو سخنرانی می کرد، گفت: همانطور که عملیات خارج کردن غیرنظامیان از آزوفستال در هفته گذشته  انجام شد، سازمان ملل بار دیگر با همکاری صلیب سرخ بین‌المللی به دنبال اعزام کاروان بشردوستانه به ماریوپل است.

سخنگوی سازمان ملل: تعداد غیرنظامیان در کارخانه آزوفستال و ماریوپل اوکراین مشخص نیست

سخنگوی سازمان ملل متحد اظهار داشت که تعداد غیرنظامیان باقی مانده در ماریوپل و کارخانه آزوفستال در این شهر در اوکراین مشخص نیست. استفان دوجاریک روز پنجشنبه  به وقت محلی به خبرنگاران در نیویورک گفت که  جمع آوری اطلاعات از منطقه  “بسیار چالش برانگیز” است. سخنگوی سازمان ملل افزود: ماریوپل در مرکز یک منطقه جنگی فعال است. بخش هایی از آن تخریب شده است. افرادی هستند که در تونل ها زندگی می کنند. برای ما خیلی سخت است که آمار دقیقی از این افراد داشته باشیم. دوجاریک تصریح کرد: ما به همکاری با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ادامه می‌دهیم و با بالاترین مقامات اوکراین و روسیه ارتباط  داریم تا افراد بیشتری را از منطقه ماریوپول و همچنین کارخانه فولاد آزوفستال خارج کنیم. سخنگوی سازمان ملل توضیح داد: وضعیت همچنان برای غیرنظامیان بسیار وخیم است. شاهد هستیم افرادی که از این منطقه خارج شده اند نه تنها برخی از آنها آشکارا به کمک پزشکی نیاز دارند، بلکه با مشکل کمبود آب بدن و کمبود غذا مواجه هستند. اما ضربه روحی و روانی که این افراد خورده اند باید فوری رسیدگی شود و از آنها حمایت شود.

پوتین: روسیه برای اجازه خروج غیرنظامیان از آزوف‌استال آماده است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه گفت که روسیه همچنان «آماده» است اطمینان دهد که غیرنظامیانی گیر افتاده با مبارزان اوکراینی در کارخانه آزوف‌استال در ماریوپل به شیوه‌ای «ایمن» از آنجا خارج شوند. پوتین در گفت‌وگوی تلفنی با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، درباره «مسائل بشردوستانه، از جمله بیرون آوردن غیرنظامیان از آزوف‌استال با همکاری سازمان ملل و کمیته بین المللی صلیب سرخ» صحبت کرد. ولادیمیر پوتین جنگنده‌های اوکراینی را متهم به اخلال در خروج غیرنظامیان کرده و افزود: «ارتش روسیه همیشه آماده است تا از خارج کردن غیرنظامیان به روشی امن اطمینان حاصل کند.» وی ادامه داد: «در مورد شبه نظامیانی که هنوز در آزوف‌استال باقی مانده‌اند، مقامات کی‌یف باید به آنها دستور دهند که سلاح‌های خود را زمین بگذارند.»

بلاروس: نیروهای ناتو در اروپای شرقی دوبرابر شده است

روسلان کوسیگین رئیس ستاد کل بلاروس گفت: سازمان پیمان آتلانیک شمالی (ناتو) حضور نظامی خود را در شرق اروپا دو برابر کرده است بطوریکه در کوتاه ترین زمان ممکن این ائتلاف می تواند نیروهای حمله خود را به مرزهای روسیه و بلاروس بفرستد. کوسیگین رییس ستاد کل بلاروس در بیانیه ای اعلام کرد: غرب فعالیت‌های خود را برای تقویت نیروها در شرق و جنوب شرق اروپا افزایش داده است. در حال حاضر بخش قابل توجهی از نیروها و تجهیزاتی که گفته می‌شود با هدف تقویت بخش شرقی ائتلاف ناتو هستند از آمریکا منتقل شده‌اند و اکنون به حدود ۳۷ هزار و ۵۰۰ نفر می‌رسند. به گفته رییس ستاد کل بلاروس، حدود ۲۴ هزار و ۵۰۰ نفر از این نیروهای خارجی در لهستان و کشورهای بالتیک مستقر شده اند و مجهز به سلاح های ضربتی مدرن هستند که بیش از دو برابر سال ۲۰۲۱ است. به گفته این مقام بلاروس، حضور نظامی قابل توجه ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و بلاروس ممکن است به این ائتلاف اجازه دهد تا در مدت زمان بسیار کوتاهی نیروهای حمله تهاجمی ایجاد کند. کوسیگین همچنین به مانورهای نظامی به رهبری ارتش ایالات متحده در اروپا پرداخت و آن را آماده سازی برای اقدام نظامی در شرق خواند. کشورهای غربی به رهبری آمریکا به بهانه حمایت بلاروس از روسیه، تحریم‌های گسترده‌ای را علیه این کشور وضع کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.