روزنامه وال استریت ژورنال نوشته است که دیپلمات‌های اتحادیه اروپا برای برون‌رفت از بن‌بست مذاکرات اجیای برجام و حل اختلافات به ویژه بر سر مسائل پادمانی، امتیازات تازه و «قابل توجهی» را به تهران پیشنهاد کرده‌اند.

تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و کشف موارد مشکوک، موضوعی است که ایران در مذاکرات برجامی به آن اشاره کرده و خواهان پایان دادن به آن است، اما آمریکا این موضوع را نامرتبط با مذاکرات برجام می‌داند.

در گزارش اختصاصی این روزنامه آمریکایی آمده است:

اسرائیل و غربی‌ها ادعا می‌کنند که مواد هسته‌ای کشف شده و اعلام نشده در سال ۲۰۱۹ در ایران، شواهدی است که نشان می‌دهد تهران برنامه پنهانی برای تولید سلاح اتمی داشته است.

وال استریت ژورنال در گزارش خود نوشته در پیش‌نویس پیشنهاد اروپایی‌ها که به رؤیت این روزنامه رسیده، آمده در صورتی که ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند، آمریکا و دیگر مذاکره‌کنندگان از شورای حکام سازمان بین‌المللی انرژی اتمی خواهند خواست تا به تحقیقات خود درباره فعالیت‌های ایران پایان دهد.

بر پایه گزارش والت استریت ژورنال، در پیشنهاد تازه اتحادیه اروپا از ایران خواسته شده تا به منظور شفاف‌سازی به پرسش‌های آژانس پاسخ دهد و با «پرداختن به نگرانی‌های آژانس پیش از اجرایی شدن برجام» موافقت کند.

نمایندگان مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا که ریاست مذاکرات جاری را بر عهده دارند و متن پیش‌نویس این پیشنهاد را تهیه کرده‌اند، گفته‌اند که این متن نهایی برای احیای برجام است و درباره تمام موضوعات مذاکره گفتگو شده است.

آژانس تا این زمان خواستار توضیح ایران درباره منشأ برخی مواد مشکوک کشف شده در مراکز هسته‌ای این کشور و نیز توضیح درباره شواهد مبتنی بر حرکت ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای بوده است. ایران همواره داشتن برنامه برای تولید تسلیحات اتمی را انکار کرده است.

دو منبع آگاه به وال استریت ژورنال گفته‌اند که اتحادیه اروپا از ایران و سایر مذاکره‌کنندگان خواسته که تا ۱۵ اوت به این پیشنهاد پاسخ بدهند.

توپ در زمین ایران

ایران ادعا می‌کند که تحقیقات آژانس درباره موارد مشکوک در سایت‌های هسته‌ای‌اش، زیر فشار سیاسی آمریکا و اروپا انجام می‌گیرد و گزارش‌های این نهاد به نفع آنهاست. اما اکنون با توجه به پیشنهاد اخیر اروپا به نظر می‌رسد که توپ در زمین جمهوری اسلامی افتاده، چون در صورت قبول این متن، باید بپذیرد که با متوقف شدن تحقیقات آژانس، با این نهاد همکاری کند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، روز جمعه ۲۱ مرداد از قول یک دیپلمات ایرانی نوشت که این کشور در حال بررسی «اطمینان‌آور» بودن پیشنهاد اروپا در سه حوزه «پادمان، تحریم و تضمین» است.

این دیپلمات که ایرنا نامی از او نبرده، ضمن اعلام این که مقامات تهران در حال بررسی پیشنهاد اروپا هستند، در گفتگو با این خبرگزاری گفته است:

ایران باید بررسی کند که آیا این پیشنهادها تضمین کننده خواسته‌هایش در حوزه‌های مختلف از جمله ادعاهای سیاسی مرتبط با مسائل پادمانی، تحریم و تضمین‌ برای پایداری توافق هست و آیا می‌تواند در این موضوعات اطمینان آور باشد یا خیر.

مقامات ایران تاکنون پاسخ رسمی خود به پیشنهاد اروپا را اعلام نکرده‌اند اما روز سه‌شنبه گفته بودند که بررسی متن را آغاز کرده‌اند.

محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ایران اخیرا در توئیتر نوشته بود که ابراهیم رئیسی در گفتگوهای تلفنی با رؤسای جمهور فرانسه، روسیه و چین، قاطعانه گفته «فقط زمانی که ادعاهای پادمانی حل و فصل و بسته شود، توافق نهایی قابل دست یافتن است».

پس از این همرسانی فرسته، توییتر حساب کاربری آقای جمشیدی را که تازه وارد این شبکه شده بود، مسدود کرد.

rfi