جمهوری اسلامی ایران در نخستین واکنش رسمی به سوء قصد اخیر به جان سلمان رشدی، اتهام ارتباط داشتن با عامل این حمله را تکذیب کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۲۴ مرداد در نخستین واکنش رسمی از سوی جمهوری اسلامی پس از سوء قصد اخیر به جان سلمان رشدی، نویسنده کتاب معروف «آیات شیطانی» گفت:

چیزی که می‌توانم در ارتباط با این موضوع مطرح کنم این است که در حمله به سلمان رشدی […] هیچ کس را غیر از حامیان او شایسته سرزنش و ملامت و حتی محکومیت نمی‌دانم.

وی تأکید کرد که سلمان رشدی با «اهانت به مقدسات اسلامی» و با «عبور از خطوط قرمز» مسلمانان و نیز «همه پیروان ادیان الهی»، خود را «در معرض خشم و غضب» مردم قرار داد و همه آنها «رنجور» شده‌اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در پاسخ به پرسشی در مورد اتهام ارتباط فرد ضارب با ایران گفت:

به صورت قطعی و رسمی چنین موضوعی را تکذیب می‌کنیم. کسی حق ندارد جمهوری اسلامی ایران را متهم کند.

روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در بهمن ۱۳۶۷، سلمان رشدی را مهدور الدم خواند و فتوای قتل او را صادر کرد. بنیاد ۱۵ خرداد برای قاتل رشدی جایزه تعیین کرد و از آن زمان این نویسنده بریتانیایی هندی‌تبار مقیم آمریکا، مخفیانه زندگی کرده است. فتوای آیت الله خمینی همچنان معتبر است.

سلمان رشدی در روز جمعه ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) پیش از سخنرانی در مراسمی در ایالت نیویورک آمریکا، بر اثر حمله فردی با چاقو، به شدت زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

هادی مطر، فرد ضارب که هویت او کمی بعد اعلام شد در محل بازداشت و دو روز بعد در دو مورد «تعرض» و «اقدام به قتل» تفهیم اتهام شد. گفته شده است که این فرد لبنانی‌تبار از حامیان گروه‌های افراط‌گرای شیعه و جمهوری اسلامی ایران است.

سلمان رشدی از این حمله جان سالم به در برد، اما هنوز در بیمارستان است.

بلینکن: نهادهای دولتی ایران مروج خشونت علیه رشدی بودند

دولت ایران نخستین موضع رسمی خود پس از سوء قصد به جان سلمان رشدی را پس از اظهارات آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا بیان کرد.

بلینکن روز یکشنبه «نهادهای دولتی ایران» را «مروج خشونت علیه رشدی» خواند و با «شنیع» خواندن حمله به این نویسنده، از «تعریف و تمجید» از این اقدام در «رسانه‌های وابسته به دولت ایران» انتقاد کرد.

به ویژه نهادهای دولتی ایران برای چند دهه مروج خشونت علیه رشدی بوده‌اند و رسانه‌های وابسته به دولت در این کشور با تعریف و تمجید از تلاش برای سوء قصد به جان او سخن گفته‌اند. این شنیع است.

بلینکن همچنین تأکید کرد که آمریکا و متحدانش با بهره‌گیری از «همه ابزارهای مناسب موجود، مصمم به ایستادن در برابر این تهدیدها هستند».

پیش از آن برخی رسانه‌های آمریکایی موضوع ارتباط هادی مطر با جمهوری اسلامی و به ویژه سپاه پاسداران را مطرح کرده بودند. از جمله روزنامه آمریکایی نیویورک‌پست به نقل از منابعی نوشته بود که فرد ضارب از طرفداران حکومت جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران است.

تا این زمان هیچ گونه اطلاعات رسمی از انگیزه فرد مهاجم یا وابستگی او به سازمان یا دولت خاصی منتشر نشده است.

rfi