رابرت مالی : آمریکا دیگر وقت‌ خود را برای مذاکره با ایران تلف نمی‌کند؛ داده‌ها تغییر

رابرت مالی، نمایندۀ ویژه دولت آمریکا در امور ایران، دوشنبه سی و یک اکتبر در کنفرانسی در واشنگتن گفت که سرکوب جنبش مردم ایران توسط حکومت اسلامی و پشتیبانی تسلیحاتی آن از روسیه در جنگ با اوکراین داده‌ها را تغییر داده و از این پس ایالات متحد آمریکا وقت خود را برای گفتگو با تهران برای توافق اتمی با این کشور تلف نمی‌کند.

نمایندۀ ویژه آمریکا در امور ایران سپس گفت که مذاکرات اتمی با این کشور دیگر در دستور کار دولت واشنگتن نیست.

رابرت مالی همچنین تصریح کرد که از اوت گذشته تاکنون هیچ پیشرفتی در مذاکره با ایران برای احیای برجام صورت نگرفته است. به گفتۀ وی، “آمریکا دیگر بر مذاکرات اتمی با ایران متمرکز نخواهد بود و این مسئله دیگر در دستور کار نیست. بنابراین، خود را بر پروندۀ اتمی که در بن بست است متمرکز نخواهیم کرد به ویژه این که اتفاقات مهم و نگران‌کننده‌ای در ایران در حال رُخ دادن است.”

رابرت مالی گفت که ایالات متحد آمریکا در نظر دارد تلاش های خود را بر تحمیل تحریم‌ها و دیگر وسایل اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران متمرکز کند تا تهران را وادار سازد هم حمایت تسلیحاتی خود از روسیه هم سرکوب تظاهرکنندگان در ایران را متوقف کند.

در این حال، رابرت مالی گفت که دولت آمریکا از راه‌حل سیاسی مسئلۀ اتمی ایران چشم‌پوشی نکرده و رئیس جمهوری آمریکا همچنان آماده است که از گزینۀ نظامی در آخرین وهله برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح اتمی استفاده کند.

یک مقام دیگر دولت آمریکا به سایت خبری “والا” گفته است که موضع دولت واشنگتن سخت تر از آن چیزی است که رابرت مالی گفته است. به گفتۀ این مقام سرکوب تظاهرکنندگان در ایران و کمک تسلیحاتی جمهوری اسلامی به پوتین در جنگ اوکراین کلیه داده‌ها را از اساس تغییر داده است. همین منبع افزوده است که حتی اگر از این پس تهران آمادگی خود را برای بازگشت به برجام اعلام کند، بعید نیست که دولت بایدن آن را رد کند. مقام آمریکایی سپس گفته است که دولت واشنگتن هم اکنون فرض را بر این گذاشته است که دیگر توافق اتمی در میان نیست و کلیه تدابیر برای اطمینان از وجود یک گزینۀ نظامی علیه ایران اتخاذ شده است.

خود رابرت مالی در اظهارات دیروز خود تأکید کرد که آمریکا از هیچ امکان و گزینه‌ای به فرض وجود یک توافق احتمالی با ایران صرف نظر نخواهد کرد و هرگز در مقابل ایران دست بسته نخواهد بود.

RFI