اعتراض های مردمی با شعار “زندانی سیاسی آزاد باید گردد”

با پایان نماز جمعه، به سنت هر جمعه اعتراض های مردمی در شهرهای مختلف بلوچستان از سر گرفته شده است. چله های جان باختگان اعتراض های جاری همچنان صحنه های اعتراض ها را  شدت بخشیده و یاد آوری جنایت ها رژیم را در سینه تاریخ ثبت می کند. فراخوان های تازه ای برای روزهای سوم تا ششم دی ماه منتشر شده که مردم را به تشدید اعتراض ها  فرا می خواند….

اعتراض های شبانه در برخی از شهرهای کشور از جمله سمیرم، کامیاران، رشت، تهران و مشهد ادامه داشت. روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال” از ارسال حدود ۲۰۰ دستگاه دریافت کننده اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران خبر داده است. بر اساس ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته شهر سمیرم در استان اصفهان شامگاه پنج‌شنبه اول دی (۲۲ دسامبر) شاهد تظاهرات خیابانی جمعی از مردم بود. معترضان در این شهر شعارهایی چون “مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی”و “قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان” سر دادند. طبق گزارش‌های متعددی که از این شهر رسیده معترضان با روشن کردن آتش در خیابان و ایجاد راهبندان تا پایان شب به اعتراضات خود ادامه دادند. تظاهرات سمیرم پس از برگزاری مراسم چهلم مراد بهرامیان یکی از کشته‌شدگان خیزش مردمی آغاز شده است. در این مراسم دختر خردسال مراد بهرامیان بر مزار پدرش متنی را خواند و حاضران بر مزار این کشته‌شده علیه خامنه‌ای شعار دادند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد که نیروهای امنیتی ایران با به کار بستن نیروی قهریه کشنده غیرقانونی در روز ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ (هشت مهر) ده‌ها معترض را کشته و زخمی کردند، و بالاترین رقم کشته‌شدگان در یک روز در این «جمعه خونین» ثبت کردند.» این نهاد در بیانیه‌ای تاکید کرد که «هیأت حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره ایران که اخیراً تشکیل شده‌است باید توجه ویژه‌ای به جنایات نیروهای امنیتی در مناطق با اکثریت اقلیت‌ها مثل زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان معطوف کند که اکثریتی بلوچ دارد.» دیده‌بان حقوق بشر با تأیید صحت ۵۲ ویدیو و عکس منتشر شده توسط حال‌وش، یک گروه حقوق بشری ایرانی، پژوهش متن باز، و مصاحبه با ۱۳ شاهد و خانواده کشته‌شدگان در ۳۰ سپتامبر و اکتبر، شلیک به معترضان و ناظران را مستند کرده است. تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ارشد ایران در دیده‌بان حقوق بشر گفت «تعداد معترضان و ناظران هدف گرفته‌شده به دست نیروهای امنیتی ایران در روز «جمعه خونین» بالاترین عدد کشته‌شدگان در یک روز در این سال است اما هیچ فرد مسئولی دستگیر نشده است». گروه‌های حقوق بشری بلوچی نام ۸۵ تا ۹۷ نفر از جمله ۹ کودک را جمع‌آوری کرده‌اند که بین ۳۰ سپتامبر و ۵ اکتبر در زاهدان کشته شده‌اند.

ادامه اعتراضات در کامیاران و رشت

شهر کامیاران استان کردستان نیز شامگاه پنج‌شنبه شاهد اعتراضات خیابانی جمعی از مردم این شهر بود. معترضان در این شهر نیز با آتش زدن لاستیک، برخی از خیابان‌های شهر را بستند و شعارهای ضد حکومتی سردادند. در رشت بیلبورد بزرگ حاوی تصاویر خمینی و خامنه‌ای در ورزشگاه سردار جنگل توسط معترضان به آتش کشیده شد. در مناطق صادقیه، دربند و شریعتی تهران نیز شعارهای شبانه علیه حکومت سرداده شد.

بستری شدن روزنامه‌نگار بعد از بازداشت و شکنجه

“هەنگا”، دیده‌بان مستقل حقوق بشر کردستان در توییتر از بستری شدن زیبا امیدی‌فر، روزنامەنگار بر اثر شکنجه گزارش داده است. زیبا امید‌ی‌فر روز پنجشنبه ۱۷ آذر در قروه بازداشت شده بود.

هرانا: شمار کشته شدگان به ۵۰۶ نفر رسید

هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تازه‌ترین آمار خود را در ارتباط با خیزش مردمی به روز کرد. هرانا می‌نوسید با توجه به سرعت تحولات در ایران و لزوم اطلاع‌رسانی شفاف، آخرین آمار از اعتراضات از (۲۶ شهریور تا اول دی ۱۴۰۱) بر مبنای اطلاعات دریافتی منتشر می‌شود.

جمهوری اسلامی تا کنون از ارائه آمار دقیق کشته‌شدگان و بازداشت شدگان اعتراضات اخیر خودداری کرده است اما اکثر گزارش‌های نهادهای مختلف حقوق بشری حکایت یکسانی را روایت می‌کنند و آمار مشابهی از کشته شدگان و بازداشت شدگان ارائه داده‌اند.

وال استریت ژورنال: ۲۰۰ دستگاه استارلینگ به ایران فرستاده شد

روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال” گزارش داده است که حدود ۲۰۰ دستگاه دریافت کننده اینترنت ماهواره‌ای استارلینک برای مقابله با محدودیت‌های اینترنتی به ایران فرستاده شده است. طبق این گزارش ۲۰۰ دستگاه استارلینک طی چند محموله توسط فعالان ایرانی-آمریکایی به داخل ایران به طور مخفیانه ارسال شده است. فعالان ایرانی-آمریکایی مقیم کالیفرنیا به این روزنامه گفتند برای گمراه کردن ماموران گمرک، تجهیزات استارلینک را گاهی در جعبه لوازم خانگی مثل مایکروویو قرار می‌دادند و از مسیرهای آبی خلیج‌فارس و یا مسیرهای زمینی از مرز عراق وارد ایران کردند

دی ۲, ۱۴۰۱