03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

آمار قربانیان مرگبارترین حریق طبیعی قرن گذشته در ایالات متحده به ۹۳ تن رسید

انتقادات مبنی بر اینکه مقامات هاوایی، تهدید قریب الوقوع و «مرگباری» آتش‌سوزی‌های جنگلی را دست کم گرفته‌اند، بالا گرفته است. پیش از تخلیه دوباره لاهاینا، به ساکنان این شهر توریستی گفته شده بود که می‌توانند برای مدت کوتاهی جهت بررسی خسارات، به شهر ویران شده برگردند.

جاش گرین، فرماندار هاوایی، دیروز، شنبه دوازدهم اوت، در یک کنفرانس مطبوعاتی، آتش‌سوزی‌های جنگلی جزیره مائوئی را مرگبارترین آتش‌سوزی جنگلی ایالات متحده در بیش از ١٠٠ سال اخیر دانسته و تعداد قربانیان تایید شده در آتش‌سوزی‌ها را ٨٩ نفر اعلام کرد. آماری که چند ساعت بعد، بنا بر اعلام فرمانداری جزیره، به ۹۳ تن افزایش یافت.

فرماندار هاوایی در سخنان خود ضمن هشدار نسبت به احتمال افزایش شمار قربانیان این حادثه، خسارات وارده را ٦ میلیارد دلار تخمین زده و تاکید کرد که جبران آسیب ها، زمانی بسیار طولانی خواهد برد. 

بر این اساس، فقط در غرب جزیره مائوئی، ٢٢٠٠ سازه که ٨٦ درصد از آنها ساختمان های مسکونی بوده، تخریب شده یا آسیب دیده‌اند. 

آتش‌سوزی‌های جنگلی این جزیره، امسال به دلیل تابستان خشک و بادهای شدید تشدید شده است. بنا بر اعلام سرویس هواشناسی هاوایی، طوفان «دورا» که از جنوب جزیره عبور کرد، تا حدودی مقصر وزش بادهای شدیدی بود که در ابتدا شعله های آتش را تشدید، جریان برق را قطع و هلیکوپترهای آتش نشانی را زمین گیر کرد.

خیابان‌های لاهاینا، شهر توریستی ساحل غربی جزیره مائوئی، در این آتش‌سوزی که ابتدا از علفزارهای طبیعی آغاز شد، کاملا سوخته‌اند.

به گفته فرماندار هاوایی، تمرکز نیروها اکنون بر تهیه سرپناه و مراقبت‌های بهداشتی برای مردم است.

با افزایش تعداد قربانیان، عملیات‌ها روی جلوگیری از تلفات بیشتر متمرکز شده و نگرانی‌هایی نیز برای نگهداری اجساد در تنها بیمارستان و سه سردخانه شهر، به وجود آمده است.

پیش از این، آتش‌سوزی معروف به «کمپ» در سال ۲۰۱۸ در شمال کالیفرنیای آمریکا که باعث مرگ ۸۵ نفر شد، رکورددار تلفات بود.

هاوایی، ایالتی در غرب آمریکا، شامل تقریباً کل مجمع الجزایر هاوایی، ۱۳۷ جزیره است که از نظر جغرافیای طبیعی و قوم‌نگاری، بخشی از منطقه فرعی پلی‌نزی اقیانوسیه هستند.

RFI