03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

رئیس صندوق توسعه ملی ایران: مردم نگرانند که روزی عملهٔ کشورهای همسایه شویم

مهدی غضنفری، رئیس توسعه صندوق ملی ایران، می‌گوید با شتابی که کشورهای همسایه در توسعه دارند «مردم نگرانند که روزی نیاید که ما عمله کشورهای همسایه شویم».

غضنفری روز سه‌شنبه، هفتم شهریور، در گفت‌وگو با کانال «نود اقتصادی» با بیان این که علاوه بر «سازوبرگ نظامی» یکی از مؤلفه‌های اقتدار ملی «توسعه اقتصادی با نرخ رشد بالاست» گفت اگر ما از این مؤلفه غافل شویم ممکن است کشورهای همسایه با درآمدهای سرشار و رفاهی که ایجاد کرده‌اند «ما را از نیروی انسانی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری که داریم، خالی کنند».

رئیس توسعه صندوق ملی افزود با این روند ممکن است ما در آینده به کشوری تبدیل شویم که گاز را از ترکمنستان و گندم را از عربستان وارد کنیم، کارهای پزشکی ما را عمان و قطر و لجستیک دریایی و هوایی‌مان را امارات انجام دهد.

طی چندین سال گذشته بسیاری از اقتصاددانان در مورد فرار سرمایه و نخبگان از ایران به دلیل سیاست‌های امنیتی جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند.

مدیر رصدخانه مهاجرت ایران مردادماه امسال در نشستی یادآور شد، به‌رغم هشدارها در چند سال اخیر مبنی‌ بر «مهاجرت عام یا توده‌وار»، دسته‌های مختلف اعم از نخبگان و متخصصان با مهارت‌های گوناگون، آماده مهاجرت از کشور هستند، «زیرا ظرفیت استفاده از سرمایه انسانی خود را فعال نکرده‌ایم، به‌ویژه در حوزه نخبگانی».

در موردی دیگر سازمان آمار ترکیه اوایل امسال اعلام کرد با وجود کاهش ۴۰ درصدی خرید خانه در ترکیه از سوی شهروندان خارجی، ایرانی‌ها هم‌چنان در دسته بهترین مشتریان ترک‌ها قرار دارند.