اخبار کارگری ایران

تجمع اعتراضی کارگران شرکت نکاچوب در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه

صبح روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد ۹۸ حدود ۴۰۰ نفر از کارگران شرکت نکاچوب در اعتراض به عدم تمدید قرارداد و پرداخت نشدن حقوق سه ماه گذشته، در مقابل درب شرکت تجمع کردند.

قرارداد پرسنل نکاچوب در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به اتمام رسیده است و قرارداد جدیدی بین شرکت و پرسنل منعقد نشده است و کلیه کارگران بدون قرارداد در محل کار حاضر می شوند. ضمن اینکه تاکنون حقوق و مزایای پرسنل نیز در سه ماهه اول سال ۹۸ پرداخت نشده است.

اولین تجمع کارگران شرکت نکاچوب ۲۶ فروردین امسال برگزار شده بود که علیرغم قول مساعد مدیران شرکت جهت رفع خواسته های پرسنل، تا امروز اقدام مثبتی در این زمینه انجام نشده است.

بنا به اخبار دریافتی، روز دوشنبه ۲۶ فروردین ماه کارگران شرکت نکاچوب در یک تجمع اعتراضی نسبت به پایان قراردادشان و عدم تمدید دوباره آن اعتراض کرده بودند. در این خبر آمده است که حدود ۴۰۰ تن از کارگران شرکت نکا چوب شهرستان میان‌دورود در اعتراض به اتمام قراردادشان در پایان ماه جاری و تمدید نکردن دوباره آن از ابتدای اردیبهشت ماه اعتراض کردند.

از آنجایی که این شرکت با بیکاری بیش از ۶۰۰ تن از کارگرانش مواجه است، عدم اقدام به تمدید قرار داد می‌تواند شوک بزرگی برای کارگران در برداشته باشد.

در این خبر قید شده بود که لحظه به لحظه بر تعداد کارگران شرکت کننده در این تجمع اعتراضی افزوده می‌شود؛ به نحوی که فرماندار میاندورود، رئیس اداره کار، تعاون و امور اجتماعی و مسئولان مرتبط شهرستانی با حضور در محل شرکت تلاش کردند تا با صحبت با کارگران بتوانند این تجمع اعتراضی کارگران را به شکست بکشانند.

خاطر نشان می‌شود که در ماه‌‌های اخیر سیل اخراج کارگران در شرکت‌ها و کارخانجات، از جمله شرکت نکا چوب، به بهانه تعدیل و پایان قرارداد و غیره امری عادی شده و کسی هم حامی و پشتیبان قشر زحمتکش و فقیر جامعه نیست.

تجمع کارگران راه‌آهن نورآباد و شازند در اراک و کارگران شرکت «ایرکست شاونبرگ» ماهشهر

روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸، کارگران راه‌آهن نورآباد و شازند در اراک در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای پرداخت نشده خود در محوطه محل کار خود دست به تجمع زدند.

کارگران راه‌آهن نورآباد و شاه‌زند که تحت مسئولیت شرکت «راه‌آهن جوش گستر» قرار دارند دستمزد اسفند سال ۹۷ و فروردین را دریافت نکرده‌اند و حق بُن ماه ماه گذشته نیز هم به آنها پرداخت نشده است. کارگران راه‌آهن نورآباد و شاه‌زند که در سال جاری چندین بار اقدام به برپایی تجمع کرده اند، دستمزد فروردین ماه آنان تاکنون پرداخت نشده و شرکت«جوش گستر» نیز هیچ پاسخی در این رابطه نمی‌دهد . کارگران راه‌ آهن نورآباد و شاه‌زند همچنین در اثر عدم پرداخت حق بیمه ماه‌های اخیر دچار مشکل شده‌اند. حدود شش هزار کارگر نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن از طریق شرکت‌های پیمانکاری در راه‌آهن کار می‌کنند که اغلب با تعویق مطالبات و عدم امنیت شغلی مواجه‌اند. آنها به‌طور متناوب در نقاط مختلف کشور دست به اعتصاب و بستن خط قطار زده‌اند.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت «ایرکست شاونبرگ» ماهشهر

بنا به گفته شماری از کارگران شرکت «ایرکست شاونبرگ» «بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران این شرکت که در زمینه ساخت اسکلت‌های فلزی سنگین در بندر ماهشهر فعالیت دارند، هفت ماه معوقات مزدی و بیمه‌ای دارند.»

این کارگران که در زمینه اسکلت‌های فلزی سنگین فعالیت دارد از تابستان گذشته تاکنون شش بار در اعتراض به عدم دریافت حقوق خود دست به تجمعات اعتراضی زده‌اند.

کارگران این شرکت که در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر واقع شده است، هفت ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، دارند. این کارگران روز گذشته به دفتر فرمانداری بندر ماهشهر مراجعه کردند.

این کارگران از بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌ها و ادامه بلاتکلیفی خود خبر دادند و در ادامه گفتند: «مدیران شرکت هرچند روز یک بار قول پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای را می‌دهند؛ اما تاکنون این وعده عملی نشده است.»

به گفته این کارگران، به تعویق افتادن هفت ماه از دستمزدشان در این شرایط دشوار اقتصادی، غیرقابل تحمل است.

اعتراض کارگران پروژه سد چمشیر نسبت به دستمزدهای پرداخت نشده یکساله

کارگران پروژه سد چمشیر حدود یکسال مطالبات مزدی پرداخت نشده، دارند. این کارگران روز دوشنبه ۲۰ خردادماه برای نشان دادن اعتراض خود به دفتر فرمانداری گچساران مراجعه کردند.

در یک خبر رسانه‌ای شده به نقل از تعدادی از کارگران پروژه سد چمشیر گچساران آمده است: «به‌صورت مشخص حدود ۱۰۰ نفر از کارگران این پروژه عمرانی که تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری فعالیت دارند، از تیر ماه سال گذشته معوقات مزدی دارند.»

کـارگران پروژه سد چمشیر گچساران که هنوز حق سنوات و بیش از نیمی از عیدی و پاداش پایان سال ۹۷ خود را از کارفرما طلبکارند، می‌گویند: «پیمانکاری که آنها در استخدامش هستند حقوق خرداد ماه سال گذشته آنها را با ۹ ماه تاخیر در اسفند ماه به همراه ۲۰ درصد از عیدی همان سال پرداخت کرده است.»

با استناد به گفته‌های کارگران این پروژه عمرانی گفته می‌شود که مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد کارگران کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است.

این کارگران که به‌صورت پیمانکاری در پروژه سد چمشیر گچساران مشغول به کارند، از بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌ها و ادامه بلاتکلیفی خود خبر دادند.

کارگران می‌گویند: «وقتی به دفتر پیمانکار مراجعه می‌کنیم، با بی‌توجهی مسئولان این شرکت روبرو می‌شویم. مشکلاتی که در زمینه پرداخت دستمزد بوجود آمده، زندگی ما را بسیار سخت کرده؛‌ به‌طوری که برخی از همکاران‌مان حتی توان مالی خرید نیازهای روزانه خود را ندارند.»

به گفته آنها؛ کـارگران سد چمشیر در اعتراض به مطالبات مزدی خود تاکنون مقابل ساختمان فرمانداری، اداره کار، دفتر نماینده گچساران و باشت در مجلس و همچنین محوطه کارگاه اعتراض خود را مطرح کرده‌اند؛ اما تاکنون موفق نشده‌اند معوقات خود را دریافت کنند.

آخرین حضور آنها نیز مربوط به روز گذشته در مقابل ساختمان فرمانداری بود که با وعده برخی مسئولان این نهاد دولتی، خاتمه پیدا کرد.

روابط عمومی فرمانداری گچساران با آنکه مشکلات کـارگران سد چمشیر را تایید کرد، اما هیچ اشاره‌ای به زمان پرداختن مطالبات برحق این کـارگران نکرد.

اعتراض کارگران شهرداری کوت عبدالله به دستمزدهای پرداخت نشده

روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ منابع خبری در اهواز به اعتراض کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله برای مشخص شدن وضعیت مطالبات معوقه خود اشاره کردند.

این منابع کارگری در اهواز گفتند: «کارگران فضای سبز کوت عبدالله به دلیل عدم وصول مطالبات معوقه خود به شهرداری معترض هستند. آنها بارها این مطالبه صنفی خود را اعلام کرده و به استانداری خوزستان نیز مراجعه کرده‌اند.»

لازم به ذکر است که واحد فضای سبز شهرداری کوت عبدالله حدود ۲۵۰ کارگر دارد که از اسفند ماه سال گذشته مطالبات مزدی آنها به تاخیر افتاده است. در عین حال پرداخت مطالبات مربوط به بیمه کارگران به تامین اجتماعی از مدتها قبل با مشکل روبرو شده است.

طبق اظهارات کارگران فضای سبز کوت عبدالله، از عید نوروز تاکنون منتظر پرداخت حقوق هستیم؛ اما هیچ مبلغی تاکنون پرداخت نشده است. شرایط اقتصادی سخت است و این تأخیر در پرداخت حقوق‌ها بیشتر ما را تحت فشار قرار می‌دهد.

نواب حاجیان سعیدی ( شهــرداری کوت عبدالله ) با تایید مطالبات کارگران شهرداری و اعتراض آنها گفت: «کارگران فضای سبز خواستار پرداخت کل مطالبات به صورت یکجا هستند اما برای هیچکدام از کارگران شهرداری تاکنون حقوق اردیبهشت امسال واریز نشده است.»

خاطر نشان می‌شود که آخرین بار در روزهای ۴ و ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ کـارگران شهــرداری کوت عبدالله برای چندمین بار در اعتراض به برآورده نشدن خواسته هایشان از جمع‌آوری زباله‌ها در سطح شهر امتناع کرده و مقابل شهرداری این شهر دست به تجمع زدند.

کارگران شـهرداری در شهرهای مختلف ایران در دو ماهی که از سال جدید می‌گذرد، بارها اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی کرده‌اند. این کارگران متناسب با زحمات و تلاش‌های بلاوقفه که برای تمیز نگه داشتن شهرها و معابر عمومی انجام می‌دهند، نه تنها پاداشی نمی‌گیرند، بلکه دستمزد حقه‌شان هم به آنها پرداخت نمی‌گردد.