این خودروی زرهی مجهز به انواع سلاح ها “ترمیناتور” نام گذاشته شد. “BMPT “Terminator بر اساس شاسی تانک T-72 با یک برجک جدید کنترل از راه دور ساخته شده است. سلاح اصلی آن یک جفت توپ 30 میلی متری خودکار تثبیت شده با سرعت شلیک 12 گلوله در ثانیه است.

اسپوتنیک به نقل از مجله آمریکایی فوربس می نویسد: اوکراین برای حمله گسترده، به تانک های غربی نیاز دارد و بسیاری از تحلیلگران موافقند که کی یف بدون آنها نمی تواند کاری انجام دهد. اما ممکن است که آینده متعلق به تانک های معمولی با اسلحه های سنگین نباشد. جنگ در اوکراین دوباره بحث بر سر قدیمی بودن یا نبودن تانک ها را برانگیخته است.

از لحاظ تاریخی، نبردهای تانک درگیر نیروهای عظیمی از هر دو طرف بوده است، اما در اوکراین، نبرد مستقیم تانک به تانک به امری نادر تبدیل شده است. آتش غیرمستقیم به اهداف دور از دید در اینجا با تنظیمپهپادهای همه جایی و نرم افزار “هوشمند” برتری دارد.

اما تانک ها هنوز برای حمله مفید هستند: آنها متحرک هستند، محافظت می شوند و قدرت آتشباری زیادی دارند. مشکل این است که بیشتر اسلحه‌های تانک ارتفاع محدودی دارند و نمی‌توانند به افراد روی بام ساختمان‌ها ضربه بزنند و به سنگرها شلیک کنند – و همچنین سرعت شلیک نسبتاً کمی دارند. تجربه جنگ در افغانستان و چچن، روس ها را مجبور کرد نوع متفاوتی از خودروهای زرهی را توسعه دهند که می تواند چندین هدف را به طور همزمان مورد هدف قرار دهد – از جمله پیاده نظام با سلاح های ضد تانک.

بورل: روسیه قادر به انهدام هر گونه ماهواره ای در فضا است

در سال 2011 اولین نسخه از خودروی جدید وارد خدمت شد که قابلیت اصابت به اهداف در هر نقطه را دارد و در عین حال امنیت و تحرک تانک جنگی را دارد. مشخص بود که “خودروی جنگی پشتیبانی تانک BMPTدر ارتباط نزدیک با تانک ها کار می کند و آنها را پوشش می دهد.

این خودروی زرهی مجهز به انواع سلاح ها “ترمیناتور” نام گذاشته شد. “BMPT “Terminator بر اساس شاسی تانک T-72 با یک برجک جدید کنترل از راه دور ساخته شده است. سلاح اصلی آن یک جفت توپ 30 میلی متری خودکار تثبیت شده با سرعت شلیک 12 گلوله در ثانیه است. چهار پرتاب کننده موشک های هدایت شونده ضد تانک به اکیپ امکان می دهد اهداف سنگین تری را مورد اصابت قرار دهد. برخی از نسخه ها مجهز به یک جفت نارنجک انداز خودکار 30 میلی متری بودند که هر کدام توپچی مخصوص به خود را داشتند. توپ دوقلو قدرت شلیک ترسناکی را تامین میکند و به معنای واقعی کلمه اهداف را تکه تکه می کند.

این توپ اتوماتیک 2 هزار متر برد دارد و می تواند هم اهداف هوایی (از جمله هواپیماهای بدون سرنشین) و هم اهداف زمینی را تخریب کند. موشک هدایت شونده سنگین آتاکا دارای برد 6 هزار متر است و در انواع ضد تانک و گرما فشاری برای تخریب سنگرها و ساختمان های محکم است. گزارش شده است که BMPT دارای یک سامانه محافظ دینامیکی جدید “Relikt” است که برای از بین بردن پرتابه های ضد تانک طراحی شده است و یک برجک نسبتا کوچک آن را کمتر آسیب پذیر می کند. فرمانده دارای یک دید پانوراما 360 درجه است و می تواند برای هدف گیری ویدئویی را با توپچی به اشتراک بگذارد.

در ماه مه، انتشارات انگلیسی Jane’sبه ظاهر شدن “ترمیناتورها” در اوکراین اشاره کرد و اخیراً آنها در لوهانسک مورد توجه قرار گرفتند. دکتر چارلز نایت، عضو ارشد دانشگاه نیوساوتولز در استرالیا در توییتی نوشت که ترمیناتور با سیستم دفاع فعال خوبش، مورد احترام روس ها است.

کانال تلگرامی محبوب و عموماً راستگوی روسی “OlderthanEdda” گزارش داد که “ترمیناتورها” کارایی خود را در شرایط جنگلی و شهری اوکراین ثابت کرده اند.

همچنین مشخص است که حتییکBMPT در لیست تلفات مستند روسیه نیست. این بدان معنی است که “ترمیناتورها” از نبرد خارج نمی شوند. این میزان قابل اعتماد بودن و کارایی آنها را نشان می دهد.

جالب اینجاست که اوکراین نسخه مخصوص به خود را از BMPT به نام ” پاسدار” توسعه داده است. این خودرو در سال 2019 به نمایش گذاشته شد، اما هیچ چیزی نمی گوید که به تولید رسیده است.

BMPTقادر است بر آسیب پذیری تانک معمولی در برابر سلاح های سبک ضد تانک غلبه کند. ممکن است نه تانک های تبلیغ شده بلکهBMPTآخرینخودرو در میدان نبرد باشد و فرجام جنگ را تعیین کند.

نویسنده: دیوید همبلینگ، کارشناس نظامی آمریکایی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *